You are currently viewing Po propozycji ustaw Prezydenta

Po propozycji ustaw Prezydenta

No to tak na szybko i po kolei:

1. Nie ma żadnej gry kombinacyjnej pomiędzy PAD i JK. PAD zerwał się z łańcucha PiS.
2. Zrywanie się z łańcucha partii, której poparcie wyniosło na szczyt to nie jest foch spowodowany audycją satyryczną z Adrianem. To proces, który wymaga wizji, decyzji. ludzi, pieniędzy i wpływów.
3. To nie jest oczywiście proces, który dzieje się w jeden dzień, wczoraj to już była kropka nad i.
4. Bardzo znamienne było to, że zerwanie się z łańcucha nastąpiło podczas prac nad SN i KRS, a nie podczas innych. Dla Dudy to zdecydowanie za wcześnie, ale widocznie sytuacja była poważna.
5. Andrzej Duda jest doktorem prawa.
6. Bardzo znamienne były serdeczne wizyty pierwszej prezes SN, pani Gersdorf w pałacu prezydenckim.
7. Bardzo znamienna była zmiana rzecznika. Styl sprawowania tej funkcji przez pana Łapińskiego rodzi szereg pytań. Na przykład: kto kazał panu Prezydentowi zmienić rzecznika? Dlaczego akurat na pana Łapińskiego? Bo wątpię, że była to decyzja PAD. No i kto w tym tandemie jest prezydentem a kto rzecznikiem?
8. Przerwy w komunikacji PAD na TT też dają do myślenia – komunikacja z prezydentem została odcięta w obu kierunkach.
9. Bardzo znamienne było zatrudnienie pana Królikowskiego do pisania ustaw. Jak prezydent zabierze się za reformę zdrowia pewnie poprosi o pomoc Ewę Kopacz. W końcu lekarka.
10. Bardzo, bardzo znamienna jest sprawa pułkownika Juźwika. To świadczy o tym, że PAD wie o takich ludziach u siebie (nie sądzę, żeby nie wiedział) i ich toleruje (dlaczego?). To świadczy też o tym, że JK wie o takich ludziach (nie sądzę, żeby nie wiedział) i też ich toleruje (w ramach dobrej współpracy z PAD). Wyciągnięcie przez JK tych informacji teraz świadczy, że po pierwsze chce tym zmusić prezydenta do uległości, po drugie, że sprawa jest poważna, a po trzecie, że dobrej współpracy już nie ma.
11. Nieprzypadkowe moim zdaniem było wyznaczenie terminu ogłoszenia ustaw prezydenckich na dzień po wyborach w Niemczech. I to dopiero daje do myślenia. A Piotr Dynda przypomniał, że PAD zawetował po telefonie od Merkel.
12. Chaos i zamieszanie w poniedziałek ze strony PAD oraz zmiany wprowadzane do zmian, świadczy o niepoważnym potraktowaniu tematu, nieprzygotowaniu się do całej akcji oraz o tym, że sytuacja jest dynamiczna.
13. PAD był w UW, oraz otacza się ludźmi z UW.
14. PAD nie ujawnił aneksu WSI.
15. Motywy PAD: gra o drugą kadencję bez poparcia PiS. Ale po co? Przecież gdyby współpracował z JK nominację PiS miałby w kieszeni. Być może ośrodek prezydencki dokonał analizy i stwierdził, że taktyka podpisywania wszystkiego jak leci spowoduje odpływ umiarkowanych wyborców i nie gwarantuje drugiej kadencji. Albo w grę wchodzą jeszcze jakieś ośrodki zewnętrzne.
16. Obecne działania PAD: zmiana konstytucji, konsultacje, nie można określić inaczej niż gra na czas.
17. Propozycje PAD zmierzają do tego, by kluczowe decyzje podejmował prezydent. Gra na czas przesuwa reformę sądownictwa na drugą kadencję. Wyobraźcie sobie, że Duda przegrywa następne wybory z Komorowskim i Komorowski ma pełne pole do popisu przy zmianie sędziów. Dlatego PiS powinien poprzeć Dudę na drugą kadencję – tak rozumuje prezydent. Kluczowe jest jednak przesunięcie reformy sądów na drugą kadencję
18. PiS nie poprze Dudy na drugą kadencję. JK ponownie się sparzył – spolegliwa marionetka Marcinkiewicz nie wypaliła, a w miarę samodzielny Duda też nie gwarantuje wprowadzenia zmian. Już powinien szybko szukać nowego kandydata na prezydenta, kogoś świeżego jak poprzednio Duda, i wprowadzać go na salony krajowej polityki. Sięgnięcie po bezwzględnie wiernego żołnierza nie gwarantuje wyboru. Ktoś kto ma szanse na wybór nie gwarantuje wierności. Klincz.
19. PAD pójdzie w stronę Kwaśniewskiego – będzie prezydentem wszystkich Polaków. Będzie szukać poparcia u każdego (obecnie jest to Kukiz) i decyzje, które będzie podejmować coraz bardziej będą go różnić z PiS. Zwłaszcza pod koniec kadencji. A jeśli PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta, no to się zacznie.
20. Generalnie Duda spierniczył wszystko. Nie będzie reformy sądownictwa, nie będzie osądzenia winnych za przekręty. Zrobi się Okrągły Stół 2 a Donald Tusk będzie ogłoszony Człowiekiem honoru 2. Pytanie czy Duda sam podjął taką decyzję, czy ktoś zrobił to za niego. Raczej obstawiam to drugie.
21. Wojny jeszcze nie ma, ale pokoju też już nie. Obecnie mamy 1938 i Monachium, szachy i dyplomatyczne przepychanki.

 

tekst opublikowany na Facebook 26 września 2017

(Wyświetlono 190 razy, 1 dzisiaj)

Marcin Brixen

Jestem z Poznania, jestem inżynierem.

Leave a Reply